Nagroda Proboszcz Roku dla ks. Mieczysława Stefaniuka

Ks. Mieczysław Stefaniuk z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce został tegorocznym laureatem piątej edycji Konkursu Proboszcz Roku. 74-letni kapłan został wybrany przez Kapitułę z grona kilkuset kandydatów zgłoszonych przez parafian z całego kraju.

Ks. Stefaniuk jest duszpasterzem w parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1986 r. Jak podkreślają parafianie dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu parafia tętni życiem, bowiem istnieją w niej różne formy duszpasterstwa, angażujące dzieci, młodzież i dorosłych. Działalność ks. Stefaniuka ma także konkretny wymiar społeczny: wprowadził w parafii i w mieście szereg zwyczajów włączając do działania całe rodziny: konkursy na szopki, palmy wielkanocne, kolędowanie z gwiazdą. Obejmuje opieką spotkania dzieci niepełnosprawnych i wypoczynek najbardziej potrzebujących dzieci z Zielonki, współorganizuje akcje przygotowywania świątecznych paczek dla najuboższych, akcje charytatywne, zbiórki dla poszkodowanych i potrzebujących.

Parafianie podkreślają, że dzięki ks. Stefaniukowi istnieją wmieście dzieła promieniujące poza obszar miasta: stacja Caritas, Dom Samotnej Matki, Dekanalny Dom Pomocy Małżeństwu i Rodzinie. Patronuje też innym dziełom i niezmordowanie aktywizuje grono osób angażujących się w konkretne dzieła na rzecz bliźniego. W parafii działają m.in.: Grupa Modlitewna o. Pio, Kółka różańcowe, neokatechumenat, Koło misyjne, Podwórkowe Kółka Różańcowe, Rodziny Nazaretańskie, Ruch Światło-Życie, Zespół charytatywny, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego.

W tym roku ks. Mieczysław Stefaniuk obchodzi 50-lecie kapłaństwa. „Przez 27 lat proboszcz jest nie tylko liderem skupiającym ludzi młodych i starszych w dzieła parafii, ale też troszczy się o ludzi spoza parafii potrzebujących różnego wsparcia” – napisali wierni zgłaszając swojego proboszcza do tegorocznego Konkursu. „Jest dla nas jak ojciec troszczący się zarówno o dobro duchowe jak i egzystencjalne swoich dzieci” – podkreślają parafianie ks. Stefaniuka. Dodają, że ich proboszcz dba zarówno o wzrastanie parafian w wierze poprzez organizowanie rekolekcji, pielgrzymek, nabożeństw, formacyjnych grup duszpasterskich, jak i spieszy z wszelką pomocą w sprawach bytowych, bowiem znany jest z troski o parafian, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Ks. Stefaniuk urodził się w 1939 r. i – jak zaznacza z uśmiechem – ma tyle lat co jego parafia, zatem wszystkie swoje jubileusze przeżywa razem ze swoją wspólnotą, w tym niedawną, 50. rocznicę święceń kapłańskich. „Robię jedynie to, co wynika z misji kapłana i proboszcza. Czynię to z potrzeby serca, by służyć ludziom” – powiedział KAI ks. Stefaniuk. – Im więcej jest służby tym skuteczniejsza będzie nasza misje – dodaje.

Duże nadzieje Proboszcz Roku wiąże z pontyfikatem papieża Franciszka. „Zadziwia jego franciszkańska prostota. Im Kościół będzie bardziej prosty, ubogi tym skuteczniej może działa” – mówi proboszcz z Zielonki. Wskazuje przy tym na niebezpieczeństwo błędnej, jednostronnej recepcji słów i postawy papieża. Uważa, że nagłaśnia się zwłaszcza papieskie słowa dotyczące takich kwestii jak celibat, mniej zaś te o Roku Wiary, o potrzebie otwarcia się na Ducha Świętego czy o sakramentach.