Sakramenty
CHRZEST
w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej udzielany jest w II, III i IV niedziele miesiąca podczas Mszy Św. niedzielnej o 10.00, natomiast w I niedziele miesiąca o godz. 11.30.
Potrzebne dokumenty:
– wypis z aktu urodzenia dziecka,
– wyciąg/zaświadczenie o zawarciu ślubu kościelnego rodziców (do wglądu),
– dane rodziców chrzestnych (adres zamieszkania i wiek)
– zaświadczenie rodziców chrzestnych z ich parafii, że mogą być chrzestnymi
– zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przed chrzcielnej rodziców i rodziców chrzestnych w naszej parafii (III niedziela każdego miesiąca w auli o 12.45 lub w parafii chrzestnych.
– kartki spowiedzi chrzestnych,
– złożyć podpisy w aktach parafialnych przed chrztem w zakrystii (20 min. wcześniej).
Zgłoszenie w kancelarii z dokumentami nie wcześniej niż 2 tygodnie przed planowanym chrztem.
Nie należy zbytnio odkładać chrztu swojego dziecka. W zagrożeniu życia dziecka można je ochrzcić wypowiadając słowa formuły chrzcielnej „N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Chrzest dziecka ma się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka. Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody własnego proboszcza.
Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, „aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku”; jeśli jej zupełnie nie ma, wypada odłożyć termin chrztu. W tym czasie pomaga się rodzicom wzrastać w wierze, by zapewnić minimum gwarancji katolickiego wychowania dziecka. (Prawo Kanoniczne 868 § 1, 2 ).
Wymagania Prawa Kanonicznego, aby ktoś mógł pełnić obowiązek chrzestnego:
Przyjmujący chrzest powinien mieć zgodnie ze zwyczajem dwóch chrzestnych, w wyjątkowych sytuacjach wystarczy jeden. Mają oni towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
– ukończył szesnaście lat,
– jest katolikiem,
– przyjął sakrament bierzmowania oraz
– prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Przyjęcie sakramentu małżeństwa ma być podyktowane żywą wiarą, a nie tylko zwyczajem. Naturalne jest, że ci, którzy o niego proszą, powinni być ludźmi praktykującymi regularnie. Bardzo nieprawidłowe jest, żeby narzeczeni przygotowywali się do małżeństwa żyjąc pod jednym dachem w wolnym związku, a więc w grzechu ciężkim.
Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego. Tam, na trzy miesiące przed ślubem (nie wcześniej), narzeczeni zgłaszają się do spisania protokołu przedślubnego, przynosząc ze sobą dowody osobiste i wnioski z USC (jeśli jest to ślub tzw. konkordatowy). Wcześniej niż trzy miesiące przed ślubem możliwe jest jedynie wstępne ustalenie terminu ślubu.
Ślub powinien mieć miejsce w parafii narzeczonego lub narzeczonej. W innej parafii może się odbyć za zgodą jednego z proboszczów.
Zapowiedzi głoszone są przez 2 niedziele w parafii i narzeczonego i narzeczonej. Podstawą do głoszenia zapowiedzi jest protokół przedślubny i pismo, które otrzymuje się dla drugiej parafii w miejscu spisania tegoż protokołu. Pismo to należy jak najszybciej dostarczyć do właściwej parafii, a po wygłoszeniu zapowiedzi odebrać zaświadczenie wygłoszenia i przekazać do parafii, w której został spisany protokół przedślubny.
Metryki Chrztu należy złożyć dniu spisania protokołu przedślubnego. Metryka musi nosić świeżą datę wystawienia (nie wcześniejszą niż 3 miesiące do daty ślubu) i posiadać adnotację o stanie wolnym.
Oboje narzeczeni są zobowiązani do wysłuchania nauk przedślubnych i konferencji w punkcie poradnictwa rodzinnego.
Narzeczonych obowiązują 2 spowiedzi przedślubne: pierwsza po zgłoszeniu na zapowiedzi, druga w przeddzień ślubu.
Zaświadczenie z USC pozwalające na małżeństwo konkordatowe lub o zawarciu związku w USC narzeczeni dostarczają do parafii w dniu spisania protokołu z data nie wcześniejszą niż trzy miesiące do daty zawarcia związku małżeńskiego.
Akt ślubu spisuje się na kilka dni wcześniej w parafii, gdzie ma się odbyć ślub. Do podpisania ksiąg i dokumentów USC narzeczeni i świadkowie przychodzą do zakrystii 15 minut przed ślubem.
Nad doborem pieśni na ślub czuwa ks. Proboszcz i Pan organista.
Na robienie zdjęć, filmowanie i nagrywanie podczas ślubu należy uzyskać zezwolenie u Księdza. Życzenia ślubne powinno się przyjmować poza kościołem.
Radość i gratulacje dla nowożeńców rodzina i goście wyrażają w taki sposób, by zostawić po sobie porządek przed kościołem.
Przyjęcia ślubne powinny być urządzane z kulturą i godnością – formy zabawy i ilość spożywanego alkoholu dostosowane do treści przeżywanych podczas Mszy Św. ślubnej.
SAKRAMENT BIERZMOWANIA
Tryb indywidualny
Wierni, którzy podjęli stałą aktywność zawodową, a nie przystąpili do sakramentu bierzmowania w okresie młodzieńczym mogą przygotować się w systemie indywidualnym. Szczegółowych informacji o przygotowaniu udziela i zapisuje ks. Rafał.
Przygotowanie młodzieży w grupie (wg diecezjalnych wskazań Synodu Młodych)
Przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania odbywa się w cyklu 12 miesięcy formacyjnych połączonych z rekolekcjami ewangelizacyjnymi i przygotowaniem do uroczystości. Obowiązek zgłoszenia niepełnoletniej młodzieży do bierzmowania spoczywa na rodzicach. Karty zgłoszenia młodzież pobiera z kancelarii lub zakrystii i wypełnione oraz podpisane przez rodziców (opiekunów) składa u ks. opiekuna grupy bierzmowanych. Po zgłoszeniu i rozmowie kwalifikacyjnej (podstawowa znajomość życia wiary) młodzież zostaje włączona do grona kandydatów. Formacja kandydatów opiera się na rozwoju życia wiary, którą parafia wspomaga organizując konferencje i pracę w grupach z animatorem. Kandydaci podczas przygotowania poza praktykowaniem w zwykły sposób wiary powinni poznać różnorodność form życia i modlitwy Kościoła, w czym pomagają nabożeństwa oraz tematyczne celebracje. Przez cały cykl przygotowania kandydaci powinni wykazać się także umiejętnością aktywnego zaangażowania się na rzecz wspólnoty Kościoła lub podjęcia formy odpowiedzialności za innych w Kościele. Podczas przygotowania przewidziany jest dzień skupienia.
Wymagania i praktyki, które pomagają kandydatom dojrzewać w wierze i rozpoznać gotowość do sakramentu bierzmowania:
udział we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane (1 XI; 25 XII; 1 I; 6 I; 15 VIII oraz Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa – tzw. Boże Ciało)
udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych
comiesięczna spowiedź
udział w dodatkowych nabożeństwach (zapoznanie się z życiem liturgicznym Kościoła)
zaangażowanie na rzecz parafii
umiejętności informowania o życiu parafii
przykładny udział w lekcjach religii w swojej szkole (opinia katechety)
wiedza religijna na poziomie pozwalającym się dzielić nią z innymi
znajomość i praktyka modlitwy pacierzowej, Mszą św. i innymi formami modlitwy
kultura osobista i postawa wskazująca na dojrzałość ludzką
Wspólnoty młodzieżowe są szczególnym miejscem wspomagającym i umacniającym rozwój dojrzałej wiary.
UWAGA! W/w wymagania i praktyki są istotną pomocą przy rozeznawaniu przez odpowiedzialnych dyspozycji do przyjęcia bierzmowania, ale nie są ostatecznym kryterium dopuszczenia do sakramentu. Kandydaci, którzy potrzebują więcej czasu na osiągniecie dojrzałości wskazującej na gotowość przyjęcia sakramentu pomimo ustalonych przez parafię terminów, mogą przystąpić w czasie późniejszym, ustalonym z ks. opiekunem
PRZYGOTOWANIE 2024/2026
Opiekun: ks. Rafał Goliński
Terminy spotkań w grupach: (w roku szkolnym 2024/2025)
13 października
10 listopada
8 grudnia
12 styczna
( bez lutego)
9 marca
13 kwietnia
11 maja
8 czerwca
Pacierz z przygotowania do I Kom. i katechizacji na poziomie szkoły podstawowej.
Modlitwa Pańska; Pozdrowienie Anielskie; Pod Twoją Obronę; Przykazanie Miłości
Modlitwa za zmarłych; Akt żalu, wiary, nadziei i miłości; 7 sakramentów Dekalog
Warunki sakr. pokuty; Skład Apostolski; Przykazania Kościelne; Główne prawdy wiary
Umiejętność odpowiadania podczas Mszy św.
AKT POKUTY
Forma I: W. Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem, i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
Forma II:
K. Zmiłuj się nad nami Panie. Bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie.
K. Okaż nam, Panie, miłosierdzie swoje. I daj nam swoje zbawienie.
LITURGIA SŁOWA
<czytanie> L. Oto Słowo Boże. W. Bogu niech będą dzięki.
<przed Ewangelią> K. Pan z wami. W. I z duchem twoim. K. Słowa Ewangelii… W. Chwałą Tobie, Panie.
<Ewangelia> K. Oto Słowo Pańskie W. Chwała Tobie, Chryste.
<Modlitwa powszechna> L. Ciebie prosimy. W. Wysłuchaj nas, Panie.
PRZYGOTOWANIE DARÓW
Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata… W. Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.
Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg, Ojciec wszechmogący.
Niech Pan przyjmie ofiarę z rąk twoich na cześć i chwałę swojego imienia, a także a pożytek nasz i całego Kościoła świętego.
LITURGIA EUCHRYSTYCZNA
Dialog przed prefacją:
K: Pan z wami. W: I z duchem twoim.
K: W górę serca. W: Wznosimy je do Pana.
K: Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu. W: Godne to i sprawiedliwe.
Aklamacja po przeistoczeniu:
(1)K. Oto wielka tajemnica wiary.
Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale.
(2)K. Wielka jest tajemnica naszej wiary.
Ile razy ten chleb spożywamy i pijemy z tego kielicha, głosimy śmierć Twoją, Panie, oczekując Twego przyjścia w chwale.
(3)K. Uwielbiajmy tajemnicę wiary.
Panie, Ty nas wybawiłeś przez krzyż i zmartwychwstanie swoje, Ty jesteś Zbawicielem świata.
(4)K. Tajemnica wiary. W. Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci.
OBRZĘDY KOMUNII
K: Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego (…). Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, abyśmy (…) oczekiwali przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa
W: Bo Twoje jest królestwo i potęga, i chwała na wieki.
K: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę.
W: Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja.